Jak być życzliwym? Poradnik dla początkujących.

Życzliwość to całkiem ważna sprawa. Nikt z nas nie chce przecież uchodzić za nieuprzejmego i źle wychowanego, a często możemy sprawiać takie wrażenie. I to przez własne lenistwo! Bo aby być życzliwym potrzeba naprawdę niewiele. Ale co dokładnie trzeba zrobić, co mówić, co jeść, gdzie patrzeć i czemu nie podbierać ciasteczek bez pytania – to już dla wielu zagadka. Co wolno, a czego nie wypada, jeśli chcemy być życzliwymi ludźmi i chcemy przynosić radość innym? Chodźcie, poszukiwacze dobrych porad, mam ich dla was kilka!

 1. Uśmiechnij się czasem do świata
  Najważniejsze. Jeśli tylko mięśnie twarzy Ci na taki gest pozwalają, a humor masz na tyle dobry, aby Twój uśmiech był całkiem szczery to nic nie stoi Ci na przeszkodzie, aby się uśmiechnąć. Do staruszki na targu, do kolegi w tramwaju, do wykładowcy podczas dzieńdobry, do pieska, słupka czy własnych butów. Albo do odbicia w lustrze! O, ten ostatni uśmiech to będzie nawet podwójnie życzliwy!
 2. Szczerze powiedz coś miłego
  Nie musisz się tu nawet zbytnio wysilać. Często mamy tak, że gdy kogoś widzimy to do głowy przychodzi nam co najmniej kilka komplementów, ale w niewielu przypadkach decydujemy się na uwolnienie ich z naszego umysłu. Komplementowanie nie jest dla nas codziennością i ogarnia nas lęk przed tym, że zostanie to źle odebrane. Więc ostatecznie nawet się na ten ruch nie decydujemy. I błąd! Świat potrzebuje miłych słów. Nie jakichś bardzo wyrafinowanych i wymyślnych. Miłych i prostych. Takie są najprzyjemniejsze i najżyczliwsze.
  I pamiętaj, że zwykłe radosne dzieńdoberek z rana i miłego dnia na do widzenia też wlicza się do tego punktu!
 3. Zrób dobry uczynek
  Na początek coś prostego – zrób śniadanie współlokatorom. Ewentualnie pozmywaj za nich naczynia i wynieś śmieci, jeśli masz trochę więcej czasu a widzisz, że oni są zapracowani. Zamawiając kawę na wynos i płacąc za nią przy ladzie wrzuć kilka złotych do słoika z napisem „marzenia”, który zwykle stoi obok. Powiedz, że obejdzie się bez wydawania grosika. Kup czekoladę komuś, kogo nie znasz może najlepiej, a kto ma akurat urodziny. Małe rzeczy. Po jednej na tydzień, po dwie, po trzy. To się ceni.
 4. Dotrzymaj dobrego towarzystwa
  Nie uciekaj przed ludźmi, odezwij się do znajomego w autobusie, porozmawiaj chociażby przez 3 minutki z panią sprzedającą kwiaty na mieście. O czym? No o kwiatach! Albo pogodzie czy najlepszej pod słońcem czekoladzie. Small talk może być bardzo przyjemny, nie musi być wymuszony i nieszczery, za jakiego w naszym kraju często uchodzi. Dobre towarzystwo, choćby utrzymywało się przez zaledwie krótką chwilę może zrobić komuś dzień.
 5. Wykorzystaj swoją codzienność
  Jeśli jest nią na przykład facebook i telefon, to wcale nie zajmie Ci dużo czasu napisanie do kilku osób czegoś miłego, jak chociażby, że pięknie dziś wyglądają. Jeśli jest nią praca za ladą to nie będzie dla Ciebie wyzwaniem nie do pokonania postawienie sobie za cel życzenia miłego dnia wychodzącym ludziom. Wykorzystaj rzeczywistość wokół siebie. Jest na to tyle sposobów!

Bycie życzliwym to całkiem prosta sprawa. Wymaga od nas jedynie pokładów pozytywnej energii i dobrego nastawienia do świata i ludzi oraz szczerych chęci. Tylko tyle, a tak wiele może zmienić wokół nas!

Bądźcie życzliwi!
Karolina

Dziel się pozytywną energią!
EMAIL
Facebook
Facebook
Google+
http://realizuj.eu/2016/11/21/jak-byc-zyczliwym/
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn