Nie chcę stąd wyjeżdżać

Tyle się mówi o tym, że młodzi ludzie wyjeżdżają z Polski zaraz po studiach. Powody są różne – w poszukiwaniu pracy, lepszego miejsca do życia czy po prostu z braku sympatii do ojczyzny. Uciekają, bo im się tu po prostu nie podoba. Za granicą podobno można znaleźć lepsze perspektywy, większe zarobki, ciekawsze krajobrazy i smaczniejszą czekoladę. Ekspertką w tym temacie nie jestem – wielkim podróżnikiem mam zamiar dopiero zostać – ale mogę powiedzieć co nieco o tym, dlaczego ja nie chcę stąd wyjeżdżać. I powodem wcale nie będzie wielka miłość do ojczyzny czy chęć udowodnienia komuś, że tu nie jest tak źle jak by się mogło wydawać. Przyczyna mojej decyzji jest o wiele prostsza: ja chcę po prostu Polskę lepiej poznać. Na razie mogę wam powiedzieć tylko tyle, że…

Uwielbiam polskie góry
To jest chyba moje ulubione miejsce w całym kraju – może niewiele widziałam, ale to wiem na pewno. Mogę tam wracać kilka razy do roku, każdy czas jest dobry na to, aby wyjechać w góry. A Zakopane – tak bardzo negowane przez wszystkich z powodu dużej ilości reklam czy turystów – to wciąż dla mnie najlepsze miejsce na wypoczynek. Uwielbiam ten klimat, kocham góralskie knajpy i… nie przepadam za oscypkami. Ale jednocześnie nie wyobrażam sobie tego miejsca bez nich. No i oczywiście ubóstwiam mówić „dzień dobry!” ludziom na szlaku, tyle pozytywnej energii to daje!

SONY DSC

Fascynują mnie Polacy
Tak, tak – nie żartuje! To nie jedna z tych cech, które lubię, ale czasem mam wrażenie, że potrafimy na siebie nawzajem tylko narzekać i uogólniać. Że ludzie w naszym kraju to tacy sztywni i smutni, że nigdy nie będziemy tacy otwarci jak Amerykanie i zawsze czegoś nam będzie brakować. A przecież tyle dobrego można o nas powiedzieć – wystarczy, że nie ocenimy całego narodu patrząc na jednostki. Znam tylu wspaniałych, otwartych, miłych i przyjaznych ludzi, tylu mądrych i mających coś ciekawego do powiedzenia, tylu mam sympatycznych, gościnnych i uśmiechniętych przyjaciół! I każdy z nich jest polakiem. Więc nie rozumiem tych negatywnych wypowiedzi na nasz temat. No chyba, że wygłaszają je tylko Ci, którzy nikogo tu nie znają. A Polacy, mimo że nie są AŻ tak bezpośredni jak Amerykanie, to jednak lubią poznawać nowych ludzi, więc myślę, że z zawarciem przyjaźni nikt tu nie powinien mieć problemu.

Tyle tu pięknych miejsc do odwiedzenia!
Każdy znajdzie coś dla siebie, jestem pewna. Nie mamy może lazurowego wybrzeża czy Wieży Eiffla, ale kto by się skupiał na tym, czego nie ma skoro można godzinami mówić o tym, co z pewnością się ma! A tego naprawdę jest dużo. Wystarczy trochę chęci, paczka przyjaciół, namiot, garść monet w kieszeni i gitara i myślę, że to mogą być dla was jedne z lepszych wakacji.
O i jeszcze macie tu fajny link, indżoj!

Czy uważam się za prawdziwą patriotkę? Nie wiem. Ja po prostu lubię ten kraj i nie chcę stąd wyjeżdżać. Nie mam powodu żeby uciekać, a mam ich wiele żeby zostać. Lubię to, że się tu urodziłam i wychowałam, lubię Polaków i cieszę się, że mogę tu żyć i codziennie poznawać nowych fascynujących ludzi mówiących tym samym językiem co ja. Nic złego mnie nie spotkało z tego powodu, że jestem Polką i nie mam na razie na co narzekać. To nie jest tak, że nie mam zamiaru się stąd nigdzie ruszyć, ani krok poza granice – moje plany na przyszłość obejmują zwiedzenie połowy świata. Ale bez względu na to gdzie i na ile wyjadę wiem, że będę wracać do Polski. Chcę coś zdziałać fajnego w tym kraju i wierzę, że może mi się to udać. Jednak też rozumiem ludzi, którzy wyjeżdżają – każdy lubi inne życie, w innym miejscu i z innymi ludźmi. Jeśli za granicą podoba im się bardziej to niech wyjeżdżają. Ja tymczasem tu zostanę i będę się delektować polską codziennością, która także może być radosna i energiczna. Wystarczy dobre nastawienie!

Zadanie na dziś: znajdź dwa powody, dla których uwielbiasz Polskę!
Karolina

Dziel się pozytywną energią!
EMAIL
Facebook
Facebook
Google+
http://realizuj.eu/2015/11/11/nie-chce-stad-wyjezdzac/
Twitter
Visit Us
PINTEREST
LinkedIn
  • Zuza | Zaczytana Susan

    No i co tu powiedzieć…? Wstyd mi się trochę zrobiło, bo uświadomiłam sobie, że jak często wkurzam się na nasz narzekający, marudny, wiecznie niezadowolony naród, wychwalając pod niebiosa Amerykę i marząc by tam się znaleźć, co jest niczym innym jak… narzekaniem! Racja kocham nasze Tatry, a link który podrzuciłaś w notce obrazuje jk piękny tyle po prostu nie zgłębiony przez nas jest nasz kraj…. No i to co napisałaś o ludziach – prawda!! Sama, czysta prawda! To my decydujemy o tym, jakich ludzi będziemy mieć koło siebie – nie miejsce o tym decyduje tylko my. Choć Amerykanie w zdecydowanej większości są bardziej otwarci, to i u nas nie brak pozytywnych wariatów 🙂 Buziaki!

    • Ameryka też jest cudowna i marzę o tym, aby się tam kiedyś znaleźć i po prostu sobie pozwiedzać, ale wiem, że będę przy tym pamiętać, że Polska także jest niesamowita 😀

  • Mnie dopiero roczny pobyt za granicą przekonał do tego, że po drugiej stronie miedzy trawa rzeczywiście może być bardziej zielona. No ale najpierw trzeba sprawdzić, żeby się o tym przekonać. A może ja po prostu tam, w Galicji, znalazłam swoje miejsce na naszej planetce, bo aż żal że musiałam wracać…